Sportovní poháry, které poznal celý svět

Legendární sportovní poháry

Zajímáte se o sport, avšak sportovní trofeje a medaile vám jsou málo známé nebo cizí? Není nad to si udělat rekapitulaci těch nejzákladnějších, které by měl znát každý sportovní fanoušek. Jsou to přeci trofeje, kvůli kterým sportovní týmy svádějí napínavé souboje plné emotivních zážitků, při kterých mnohdy tuhne krev v žilách.

Pohár FIFA

Mezi sportovními odvětvími, které mají vlastní ikony mezi poháry, nesmí chybět ani fotbal. Tento pohár se uděluje každé 4 roky vítěznému týmu soutěže FIFA (Federation Internationale de Football Association). Pohár je vyroben ze zlata a jeho hodnota se aktuálně pohybuje v hodnotě zhruba 20 milionů amerických dolarů. Zlato, ze kterého je tento pohár vyroben, je 18karátové, a vyobrazuje 2 postavy, které vyzdvihují zeměkouli, která je znázorněna zároveň jako fotbalový míč.

Váha poháru je 6 kg a je dutý. Pokud by byl celý ze zlata, jeho váha by byla zhruba 70 kg. Byl vytvořen italským designérem v roce 1974, čímž nahradil dosavadní pohár soutěže, který byl zaveden roku 1930, a byla na něm vyobrazena bohyně Niké.

Premier League

Soutěž Premier League je nejvyšší fotbalovou soutěží v Anglii. Tento pohár pochází od královských klenotníků z Londýna. Váží 25 kg a je vyroben ze stříbra. Jeho design je výjimečný. Jsou na něm vyobrazeni tři lvi, kteří jsou symbolem anglického fotbalu.

Speciální verzi tohoto poháru obdržel trenér Arsene Wenger, který v roce 2004 se svým týmem vyhrál ligu bez jedné porážky. Na jeho počest byl vyroben pohár ve zlaté verzi.

Stanleyův pohár.

Mezi nejznámější a nejcennější sportovní poháry světa patří Stanleyův pohár. Uděluje se od roku 1893 v kanadsko-americké hokejové soutěži NHL (Národní hokejová liga). O vznik tradice boje o Stanleyův pohár se zasloužil tehdejší kanadský guvernér Lord Stanley, který miloval hokej a věnoval tento pohár vítěznému týmu Kanady. Jeho prvním držitelem byl vítězný tým Montreal AAA. Mezi známé zvyky patří například to, že hráči se nesmí poháru dotknout dříve, než jej vyhrají. Za oficiální trofej je považován od roku 1926.

Vince Lombardi Trophy

Pro většinu evropských sportovních fanoušků je to nicneříkající název. Pro americké fanoušky to je však vzácný pohár, který se uděluje v americkém fotbale. Trofej je předávána při velkém finále amerického poháru, zvaném Super Bowl. Výroba této trofeje trvá 4 měsíce a vítězovi již zůstává.

Trofej má jednoduchý a velmi elegantní design. Na podstavci je vyobrazen míč, se kterým se hraje americký fotbal. Je 56 cm vysoká a váží 3,2 kg. Pro vítězné týmy a pro fanoušky je tato trofej velmi cennou záležitostí a finále této soutěže, Super Bowl, je pro fanoušky velikou událostí.

„Salátová mísa“ Davis Cupu

Téměř každý zná tenis a viděl někdy alespoň část tenisového utkání. Davis cup je tenisová soutěž mužů. Vítěz Davis cupu získává trofej, která je často nazývána jako „salátová mísa“. Tento název není náhodný. V roce 1900, kdy pohár vznikl, vypadaly salátové mísy přesně takto. I přesto Davis chtěl, aby se z této mísy dal pít punč.

Trofej je vysoká 110 cm, obvod v nejširším místě činí 107 cm a její váha je 105 kg. Je to jedna z nejtěžších a největších trofejí na světě. Její hodnota je nevyčíslitelná. I přes svou váhu, se však dá trofej „vítězně“ vyzdvihnout nad hlavu. Celá trofej je totiž složená ze dvou částí – samotné salátové mísy a podstavce. Na oslavu vítězství se tedy pozvedává pouze samotná salátová mísa.

Larry O’Brien Championship Trophy

Jedná se o trofej, která se uděluje v basketbalové soutěži NBA (National Basketball Association). Je vyrobena ze stříbra a je potažena 24karátovým zlatem. Díky tomu je na fotkách vidět dokonalý lesk poháru. Trofej vyobrazuje basketbalový míč v životní velikosti těsně před zapadnutím do koše. Váha trofeje je 6,5 kg a přibližná hodnota je 13 500 amerických dolarů. Vítězný tým si danou trofej ponechá natrvalo. Pro další soutěž NBA je vyrobena trofej nová.