Pravidla squashe

Podrobná pravidla Squashe - Jak se hraje Squash?

Chcete se naučit hrát squash nebo vás jen zajímá, jak tento sport „funguje“? Všechno vám prozradíme! Squash je velmi populární a poměrně nový sport. Vznikl na počátku 19. století v Anglii ale největší slávě a rozkvětu se těšil po 1. světové válce. Tehdy jej hrálo tisíců hráčů po celém světě, vznikaly první kluby a organizovala se první mistrovství světa. A jaká jsou vůbec pravidla squashe?

Kurt na squash je dlouhý 9,75 metrů a široký 6,40 metrů. Na stěně se nachází spodní lišta, která při zásahu vydá jiný zvuk než zbytek oblasti na stěně. Zvuk upozorňuje na chybný zásah. Na stěně se také nachází horní outová čára a servis čára. Podlaha je rozdělena na dvě poloviny, přičemž v každé části u kraje je tzv. servisní box.

Podání ve squashi

Podávající musí stát alespoň 1 nohou v servisním boxu a musí zasáhnout místo mezi horní outovou čárou a servis čárou. Míček přitom musí dopadnout do pole soupeře. Pokud se hráč trefí za outdorovou čáru, za servis čáru nebo míček mine hrací prostor protihráče, jedná se o chybné podání.

Přijímající musí míček odehrát s maximálně jedním dopadem na zem. Po každém bodu si hráči vymění strany a pokračují ve hře. Míček se může odrazit od boční i zadní stěny, vždy se však musí odrazit od stěny přední.

Bodovací systém squashe

Squash se hraje do 11 bodů bez ztrát, na 3 vítězné sety. Pravidlem je, že vítěz musí vyhrát o 2 body. V zásadě však je vše na domluvě hráčů. Vítěz tedy může vyhrát o 1 bod, může se hrát na 9 bodů v setu, případně může být hra jen na dva sety. Někdy také bývá zvykem, že poražený zve vítěze na drink.

Let a stroke

Let je termín pro nový míč. Jde o takovou výměnu, kterou nezískal ani jeden z hráčů. Podávající hráč podává ze stejného místa, přičemž výměna se nezapočítává do skóre. Let se může vyhlásit tehdy, když:

  • jeden hráč překáží druhému ve výhledu na míč,
  • míč se dotkne předmětu na podlaze,
  • není přijímající hráč připraven podání odehrát a nepokusil se o to,
  • praskne míč,
  • má hráč obavy o zdraví soupeře.

Stroke znamená přidání bodu hráči, kterému byl Stroke uznán. Jedná se o případy, kdy:

  • brání jednoznačně hráč druhému hráči odehrát (dokončit vítěznou výměnu),
  • neumožní hráč druhému hráči odehrát míček, či dokončit úder,
  • hráč je zasažen míčkem, před jehož odehráním udělal protihráč otočku,
  • protihráč se nesnažil vyhnout bránění a umožnit tak druhému hráči odehrát.

Pravidla squashe nejsou příliš těžká na pochopení. Jakmile se pravidla naučíte, zjistíte, že se jedná o záživnou a aktivní hru téměř pro každého. Jak již bylo řečeno, squash je velmi oblíbený sport, jak u mužů, tak u žen různých věkových kategorií. Pokud vás baví aktivní sporty, určitě squash vyzkoušejte.

Možná to budete právě vy, kdo příště vyhraje nějaký pohár. Squash trofeje mají nejčastěji podobu rakety na squash, ale i klasický sportovní pohár se bude na vaši polici určitě vyjímat.