Osobnosti, které změnily fotbalový svět

I přesto, že se třeba neřadíte mezi zaryté fotbalové fanoušky, tak následující jména jste už museli někde zaznamenat. Jedná se o osobnosti, jejichž sláva se bude lesknout a třpytit ještě několik dalších generací. Tyto osobnosti patří mezi hrstku lidí, kteří se dotkli sportovního nebe. Řeč je o největších fotbalových legendách, které sbíraly jedno ocenění za druhým, a staly se nezapomenutelnými.

Josef Bican

Josef Bican (*25. září 1913 – 13. prosince 2001) se řadí nejen mezi legendy české kopané, ale také té celosvětové. Již v mládí šel rozpoznat jeho obrovský talent a stal se hvězdou. Svou hvězdnou kariéru začal v rakouské reprezentaci, kde se rychle dokázal prosadit a vyhrát korunu pro nejlepšího střelce soutěže.

Jeho oslnivá kariéra začala nejvíce zářit v období druhé světové války. Dokonce sám Hitler si přál, aby se stal Němcem, ale Josef „Pepi“ Bican odmítl. Většinu své kariéry pak strávil ve Slavii Praha. Podařilo se mu vsítit neskutečných 644 ligových branek a právem je tak členem klubu kanonýrů s odznakem číslo 1. V roce 1998 po něm byla pojmenována planetka 10634 – Pepibican.

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona (*30. října 1960 v Buenos Aires, Argentina) se právem řadí mezi nejlepší a nejtalentovanější osobnosti ve fotbalové historii. Mezi nejvýznamnější fotbalové trofeje, které vyhrál, se řadí výhra na Mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku, nebo druhé místo z téhož turnaje o čtyři roky později v Itálii. Pochází z malé, chudinské čtvrti Villo Fiorito, která byla součástí hlavního města Buenos Aires. Jeho typickým rysem byla podsaditá a drobná postava.

Na hřišti to byl míčový génius, který dokázal svými triky uchvátit přeplněné ochozy. Právě jeho podsaditá a malá postava, krátké silné nohy a nízko položené těžiště mu umožňovaly krátký, dynamický a rychlý běh. Jeho levá noha byla natolik zázračná, že svou pravou nohu využíval víceméně na opírání. V Argentině se těší takové oblibě, že místní obyvatelé založili náboženství, ve kterém je Diego bohem. Slavný písničkář Manu Chao složil na jeho počest píseň La Vida Tombola. Jeho neskutečná popularita má však také temnou stranu, která se projevovala zejména závislostí na kokainu a styky s mafií.

Zinedine Zidane

Zinedine Zidane (*23. červen 1972 v Marseille, Francie) je jedním z nejvýraznějších hráčů posledních desetiletí. Poměrně urostlý útočník s tvrdou a přesnou střelou vynikal zejména v technice. Fotbalové srdce každého fanouška a hráče jistě zaplesá, když si vzpomene na jeho slavnou kličku, která nese jeho jméno – Zidanovka. Jeho kvalitu podtrhuje i fakt, že když přicházel do Realu Madrid v roce 2001, klub si ho ocenil na astronomických 66 miliónů dolarů.

Mezi jeho nejslavnější momenty kariéry se určitě řadí finále Mistrovství světa v Německu v roce 2006, do kterého Francie dotáhla zápas až k penaltám. Osudným momentem se však stal Zidaneho zkrat, ve kterém hlavou odrovnal italského Materazziho. Francie prohrála.

Franz Beckenbauer

Franz Beckenbauer (*11. září 1945 v Mnichově, Německo), der Kaiser – císař, jak se mu přezdívá, dokázal svou vůdčí schopností, přehledem a skvělou hrou doslova zneškodnit útočné snahy soupeřů a řadí se mezi nejlepší obránce v historii. Již ve svých 20 letech debutoval za národní tým a o rok později si zahrál i o slavnou sportovní trofej pro mistra světa. Usadil se na pozici libera a zaujal zejména svým novým pojetím hry.

Jeho útočné výpady z pozice obránce se staly v následujících letech velmi populární a velká část hráčů jej kopírovala. Dokázal tak vyhrát kromě Mistrovství Evropy také Mistrovství světa. Po ukončení hráčské kariéry se vydal na další úspěšnou dráhu – trenérskou. Podařilo se mu vyhrát s Německem Mistrovství světa, a stal se tak teprve druhým hráčem v historii, jenž získal sportovní titul jako hráč, tak i jako trenér.

Marco van Basten

Marco van Basten (*31. října 1964 v Utrechtu, Nizozemsko), striker z Holandska, se zařadil mezi nejvýraznější osobnosti fotbalových dějin i přes svou velmi krátkou kariéru. Jeho mateřským klubem byl Ajax Amsterdam, ve kterém v roce 1982 odehrál debut, a podařilo se mu ihned vsítit gól. Netrvalo to dlouho a svým silovým pojetím a technikou se stal nepostradatelným hráčem, jemuž se podařilo vyhrát další významný fotbalový pohár – nejlepší střelec.

V roce 1988 dovedl své milované Nizozemsko k titulu mistra Evropy a v této době se stal také opakovaně nejlepším střelcem a hráčem světa. Jako osudová sezóna se ukázala v letech 1992/1993, kdy po vleklých a nepříjemných zraněních s kotníkem byl donucen ukončit kariéru. Nastřílel 276 gólů.