Co je česká trikolora?

Česká trikolora je vlajka České republiky, která se skládá ze tří pruhů, které jsou bílé, červené a modré. Vlajka byla použita poprvé v roce 1848 a oficiálně byla přijata jako vlajka České republiky po jejím vzniku v roce 1993.

Bílá, červená a modrá barva byla použita již v roce 1848 jako symbol národního odporu proti habsburské vládě a později se stala symbolem národního obrození. Je to vlajka, která se používá při oficiálních příležitostech a na státních budovách.

Českou trikoloru najdete nejčastěji ve formě stuhy na medaile, kokardy v barvě české trikolory nebo poháry v designu české trikolory.

Použití české trikolory

Časté použití české trikolory je také u kravat, které se nosí ve významných dnech České republiky jakými jsou Den české státnosti, Den osvobození od fašismu nebo volební dny.

Občas se politici dopustí faux pas, kdy si spletou pořadí barev české trikolory a obléknou kravatu se slovenskou trikolorou, jež má pořadí barev opačné.

Pořadí barev české trikolory

Česká státní trikolora se skládá z bílé, červené a modré v takto určeném pořadí. Jejich odstín není zákonem přesně stanoven, jako vzor se většinou používá barevná příloha zákona o státních symbolech. Výše uvedené pořadí barev je zleva doprava nebo shora dolů.